СУЧАСНИЙ ЗВ’ЯЗОК ДЛЯ НАФТОГАЗОВОЇ ГАЛУЗІ
Мабуть, ні в кого не викликає сумніву той факт, що останнім часом зростання ділової активності в регіонах і областях України вимагає адекватного рівня надання послуг зв’язку і особливо оперативного радіозв’язку. Це в повній мірі торкається і такої стратегічно важливої для економіки держави галузі, як нафтогазова промисловість. Беззаперечна істина, що остання для свого успішного розвитку повинна постійно і своєчасно застосовувати нові технології добування, транспортування і зберігання своєї продукції. Це і найновіші бурильні установки, і удосконалені трубо-газонафтопроводи, і побудовані по останньому слову технологічної науки сховища, і багато інших необхідних речей.
Без всього вищесказаного неможливо здійснювати нормальне щоденне функціонування галузі. Це можна сказати “слони”, на яких стоїть «Земля нафти і газу».
Але життєдіяльність цієї промисловості повинна знаходитися ще на одному дуже важливому «слоні». І це зовсім не той слон, якого можна було б і не помітити. Мова йде про такий найважливіший аспект, як питання безпеки і оперативного реагування на ситуації — про питання сучасної системи радіозв’язку.
Є неможливим навіть припустити, що в такій відповідальній і надзвичайно дорогій галузі промисловості про це можна було б забути.
В ситуації нерозвинутої, або, на жаль, застарілої інфраструктури зв’язку єдиним способом забезпечення галузі засобами телекомунікації в необхідних об’ємах є використання сучасних цифрових радіосистем, що прийнятні по ціні та прості і надійні в експлуатації. Поки що сумним фактом є те, що багато об’єктів нафтової і газової промисловості на нинішній день оснащені засобами радіозв’язку в 5 разів гірше, ніж аналогічні об’єкти на Заході. А результат — багато ситуацій, що потребують швидкого реагування, не одержують своєчасного вирішення.
Актуальність питання про надійний оперативний радіозв’язок підтвердила спеціалізована виставка «Зброя і безпека – 2015», що проходила в Києві. Серед фірм-учасниць, що пропонували свої послуги і розробки, сучасний мобільний радіозв’язок представляло наше підприємство – товариство «МКТ-COMMUNICATION», керівництво якого одним із перших відгукнулось на найгострішу потребу галузі.
Представники служб безпеки та управління різних нафтових і газових підприємств, що відвідали виставку, одержали біля стенду «МКТ-COMMUNICATION» вичерпну інформацію про можливості сучасної радіотелефонії відносно до потреб галузі. Співробітники фірм, що працювали з величезною кількістю потенціальних користувачів, прийшли до однозначного висновку, що простим і економічним вирішенням всіх завдань нафтогазового комплексу в питаннях радіокомунікацій в повній мірі є ЦИФРОВІ РАДІОТЕЛЕФОННІ СИСТЕМИ. Цей висновок, зроблений на основі маркетингового вивчення ринку України, був повністю підтверджений характером контрактних поставок, що були здійснені після виставки, які виконало для підприємств нафтогазового комплексу наше підприємство «МКТ-COMMUNICATION».
Отже, чарівний — це той, що вирішує всі завдання і питання, ТРАНКІНГ, є однією із концепцій розподілу каналів в системах оперативного радіозв’язку. Суть транкінгу основана на припущенні, шо кожний споживач системи експлуатує радіоканал на протязі невеликих періодів часу і велика кількість споживачів не використовує систему одночасно. Транкінговий метод управління розподілом каналів забезпечує автоматичне виділення вільного каналу в системі, що гарантує більшу пропускну спроможність при такій же кількості радіоканалів. В різноманітних транкінгових системах можуть бути використані різні методи автоматичного розподілу каналів.
Транкінгова система дозволяє абонентам здійснювати радіозв’язок між стаціонарними, мобільними і портативними радіотелефонами з можливістю виходу в телефонну мережу. Широкий спектр сервісних функцій дозволяє забезпечувати конфіденційність зв’язку і санкціонування входу в систему, програмувати обмеження часу розмов і доступу до телефонних ліній, мати пріоритетних абонентів, яким канал зв’язку надається за першою вимогою. На нинішній день найпопулярнішими є системи цифрового радіозв’язку стандартів TETRA і DMR.
Із досвіду роботи «МКТ-СОММUNІСАТІОN” очевидно, що найзручнішою і найприйнятнішою за багатьма показниками для підприємств нафти і газу України є система оперативного звязку стандарту TETRA.
TETRA забезпечує побудову відносно недорогої системи радіотелефонного зв’язку з високим рівнем функціональних характеристик і широтою конфігурацій: від малоканальных (2-3 канали на 40-50 абонентів) до масштабних територіальних систем на 1000 і більше абонентів.
Система зв’язку, що збудована на базі TETRA, містить в собі декілька базових ретрансляторів, до кожного з яких підключено базовий контролер. Спеціальні радіостанції споживачів забезпечують взаємодію з базовим обладнанням.
Відносно до завдань нафтової і газової промисловості, як мобільні, стаціонарні і портативні радіостанції використовуються пило- і волого- захищені радіостанції зі спеціальним герметичним корпусом. Вони можуть експлуатуватися в жорстких теплових режимах в умовах різкого і значного перепаду температур, мають високу удароміцність.
Базове обладнання в радіосистемі може бути підключене до відомчої або міської телефонної мережі. Співвідношення кількості ліній і кількості абонентів підбирається в кожному випадку окремо, виходячи із завантаженості системи.
Система TETRA може будуватися за зоновим та радіально-зоновим принципом. В першому випадку установка базового устаткування здійснюється в центрі бажаної зони охоплення (наприклад, всередині території газового сховища). Дальність дії в цьому випадку залежить від двох факторів: від висоти встановлення базової антени і рельєфу місцевості. В більшості випадків досягається покриття зони радіусом 50-70 км. Якщо необхідно розширити зону покриття у будь-якому напрямку, застосовується радіально-зонове розміщення базового обладнання, тобто встановлюються додаткові ретранслятори (наприклад, впродовж лінії газопроводу). Зазвичай при монтажі системи для встановлення базового обладнання перевага віддається висотним спорудам, що стоять на домінуючих висотах.
Практика показала, що порівняно невеликі інвестування в радіо комунікаційне устаткування дозволяють нафтогазовим підприємствам з успіхом використовувати надійні в експлуатації цифрові системи оперативного радіозв’язку. Як і справжній слон, «слон» на ім’я “ТЕТRА”, благородний і завжди зуміє знайти гідний вихід із будь-якої ситуації.