Впровадження TETRA в Україні

В Україні стандарт TETRA упевнено завойовує своє місце, проте швидкість освоєння TETRA – ринку явно недостатня. І причина не так у недовірі до цифрового радіозв’язку чи дорожнечі обладнання.

По-перше, ціна на обладнання постійно знижується завдяки відкритості стандарту та наявності великої кількості конкуруючих виробників. Сьогодні вартість абонентського терміналу ТЕТRA вже майже вдвічі нижча, ніж за першого «заходу» стандарту на територію України, і значно нижча, ніж, наприклад, термінала для іншого європейського цифрового стандарту радіозв’язку – DMR.

По-друге, ряд виробників інфраструктури вивели на ринок базове обладнання для побудови малих систем TETRA. Це, як правило, малоємні (на 1-2 частотні канали), а тому відносно недорогі базові радіостанції TETRA, на основі яких можна створювати функціонально повноцінні TETRA-системи для невеликих за масштабом організацій (середні аеропорти, оперативні пересувні пункти зв’язку силових структур, лінійні системи технологічного радіозв’язку вздовж транспортних магістралей, готелі, шпиталі, фабрики, склади тощо).

Яскравим прикладом може бути сімейство одноканальних базових радіостанцій TETRA «eXTRAS-SOLO» австрійської компанії Sepura, що надають користувачам повний набір функціональних можливостей TETRA, навіть у режимі FullBack. Для розгортання корпоративної TETRA-системи на основі «eXTRAS-SOLO» достатньо підключити компактну радіостанцію до антени та мережі змінного струму напругою 220В.

Solo

Рис.1. Базова станція SEPURA eXTRAS SOLO

Швидше за все, причина повільного «розповсюдження» TETRA в Україні – у відсутності проектів, які не лише забезпечували б режим цифрової «говорки», але пропонували б користувачам реалізацію всіх потенційних функціональних можливостей стандарту. Як результат, спостерігається низька зацікавленість інвесторів, які поки що, на жаль, розцінюють впровадження технології TETRA як витратну процедуру та не змогли побачити у перспективі технологічних переваг, можливостей підвищення ефективності роботи та продуктивності праці, які приносить впровадження TETRA-системи, що зрештою з часом дає економічний виграш.

Серед українських компаній, що просувають продукти та рішення на базі TETRA, найбільш відомі:

  • «MKT-COMMUNICATION»
  • LLC, «Доля і Ко»,
  • RCI (українська філія американської компанії Radio Communications International Corporation),
  • «Нові технології».

Серед виробників обладнання TETRA найактивніші на вітчизняному ринку компанії:

  • Sepura (Англія),
  • 3T-Communication AG (Австрія),
  • Motorola (США).

Кожна з українських компаній має свої перемоги у побудові мереж TETRA та свої труднощі. Основними замовниками виступають аеропорти, газотранспортні мережі, великі промислові підприємства, енергетичні компанії та атомні електростанції.

Якщо до 2009 року всі проекти з TETRA в Україні реалізувалися для потреб технологічних користувачів та були некомерційними, то до 2013 року деякі компанії отримали ліцензії вже на комерційне використання цифрового радіозв’язку стандарту TETRA на строк до 2020 року. Вони мають можливість надавати в оренду телекомунікаційні ресурси базової інфраструктури TETRA, наприклад, у місті Києві. При цьому, при розміщенні базової радіостанції на найвищому місці м. Києва (Печерський район), одна базова станція здатна забезпечувати автомобільних абонентів стійким радіозв’язком та визначенням GPS координат на території від м. Борисполя на сході до району Святошин на заході та від м. Києва. Вишгород на півночі до району Конча-Заспа на півдні.